Tomáš John na stránkách zpravodaje Zlatý roh

Poměrně rozsáhlý rozhovor s jedním z našich spoluzakladatelů Tomášem Johnem s názvem "Tomáš John: Železniční trať Staré Město – Hanušovice je moje srdeční záležitost" najdete v dubnovém čísle 2024 staroměstského zpravodaje Zlatý roh. Odkaz na úložiště elektronické podoby Zlatého rohu naleznete v odkaze Z TISKU.

PF 2024

Všem našim členům, příznivcům i podporovatelům přejeme do nového roku plůno inspirativních nápadů, pevné zdraví a dobrou náladu.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (pf 2024.jpg)pf 2024.jpg[ ]1660 Kb

Nepřetržitá výluka v Dolní Lipce

Ve dnech 15.-30. 4. 2021 probíhá nepřetržitá výluka na trati Lichkov - Štíty a Dolní Lipka - Červený Potok. Samotné výlukové práce se týkají samotné ŽST Dolní Lipka. Sneseny byly výhybky č. 7 a 8, zcela zrušeny kusé koleje 5a a 5b, vyměňovány jsou pražce pod některými výhybkami a opravován je i železniční přejezd v km 89,978 (0,290). Dokumntační snímky Arnošta Juránka jsou ze 17. dubna.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Vyluka_01.JPG)Vyluka_01.JPG[ ]69 Kb
Stáhnout tento soubor (Vyluka_02.JPG)Vyluka_02.JPG[ ]124 Kb
Stáhnout tento soubor (Vyluka_03.JPG)Vyluka_03.JPG[ ]108 Kb
Stáhnout tento soubor (Vyluka_04.JPG)Vyluka_04.JPG[ ]107 Kb

Oslavy 150 let Moravské pohraniční dráhy

Poněkud velkolepě pojali organizátoři oslavy 150 let naší MPD, jejichž vyvrcholení bude před polednem v Dolní Lipce v sobotu 7. října 2023, kam se sjedou parní vlaky hned ze čtyř směrů - ze Štítů, Olomouce, České Třebové a Pardubic. Náš klub se na oslavách rovněž podílí. Ve zdejší čekárně bude instalována výstava fotografií Františka Pecha, kde bude možné získat otisk pamětního razítka na pohlednice s příležitostními známkami. Více na přiloženém plakátě. Aoutorem loga oslav je pan Vít Stanovský. Těšíme se na Vaši návštěvu. Další informace naleznete zde: Pardubický kraj - Aktuality (pardubickykraj.cz)

Emil Kania, spoluzakladatel klubu, v magazínu Arriva

Spoluzakladateli našeho klubu Emilu Kaniovi je věnováno několik stránek v časopise skupiny Arriva s názvem ARREVUE v č. 1/2021. Ke stažení je celý magazín na níže uvedené internetové adrese.

Přílohy:
Přístup k této URL (https://www.arriva.cz/cs/o-spolecnosti/media/casopis-arrevue)casopis-arrevue[ ]0 Kb

Tisk výročních známek ke 150 letům MPD

Vážení kolegové, uplynul již skoro rok, a tak jsem se rozhodl vydat TL ke 150. výročí Moravské pohraniční dráhy. Náhled listu najdete v příloze Aktuality. TL lze objednávat do neděle 20. 08. 2023. Cena TL je 450,- Kč + 80 Kč poštovné R/B (při zaslání poštou). U ostatních zájemců je možný osobní odběr. Objednávka bude akceptována po uhrazení částky na účet č: 0201743003/0800, variabilní symbol: MPD2023.
Po vytištění TL budou tyto zaslány na Vaši adresu. Dotazy můžete se mnou konzultovat na tel: 604 256 149. Přeji hezký den a úspěšný výběr. S pozdravem Jiří Adolf

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Adolf_Grulich_nahled_2.jpg)Adolf_Grulich_nahled_2.jpg[ ]450 Kb

PF 2021

Do nového roku přejeme všem svým členům a příznivcům pevné zdraví a vše dobré. Pevně věříme, že epidemiologická situace v naší zemi nám brzy umožní vzájemné setkání. Vaše Moravská pohraniční

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (PF-2021.jpg)PF-2021.jpg[ ]250 Kb

Parou do podhůří Jeseníků

Pozvánka na akci Nostalgie ČD, 3. černa 2023 (viz plakát).

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Plakát.pdf)Plakát.pdf[ ]1857 Kb

Staroměstský Mikuláš 2020

V odkazech Z tisku najdete článek s 16 fotografiemi o letošním Staroměstském Mikuláši.

Zemřela Eva Šebíková

Ve čtvrtek 23. března 2023 nás ve věku 48 let opustila Eva Šebíková, operátorka železniční stanice Hanušovice. Jsou lidé, a pak andělé. Budeš nám, Evi, chybět Tvůj krásný hlas u kytary, Tvoje... až na věky i Tvůj smích. Bez Tebe nebude náš staroměstský Mikuláš to, co dříve. Moc nás to všechny bolí a ptáme se - proč? Jsi náš "krásnej a na vždy milovanej anděl, NAŠE EVA".

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Eva_1.jpg)Eva_1.jpg[ ]245 Kb
Stáhnout tento soubor (Eva_2.jpg)Eva_2.jpg[ ]45 Kb
Stáhnout tento soubor (Eva_3.jpg)Eva_3.jpg[ ]236 Kb

Budoucnost našich lokálek

V tiskové zprávě z 20. srpna 2020 nastínilo vedení Správy železnic koncept na zabezpečení tratí se zjednodušeným řízením provozu, kde se jezdí podle předpisu D3. V ČR se jedná o 80 úseků na 78 tratích. Podle něj jich bude 40 převedeno na režim D1, kde budou provoz řídit výpravčí nebo dispečeři a dopravny budou vybaveny zabezpečovacím zařízením a osazeny světelnými návěstidly. Tratě s nízkou intenzitou provozu budou převedeny také do režimu D1, ale bez instalace zabezpečovacího zařízení a návěstidel, ale doprava na nich bude provozována v režimu "pouze jeden vlak na celé trati", takže celá trať bude fungovat jako jeden mezistaniční úsek. 22 traťových úseků bude ponecháno v režimu D3 s doplněním traťového souhlasu. Odjezd z dopravny bude řízen světelným krycím návěstidlem s jednoduchým traťovým souhlasem, návěstidlo bude dálkově ovládáno dirigujícím dispečerem. Do této kategorie je zařazena Štítecká i Staroměstská lokálka. O osoudu dalších 18 úseků tratí se ještě rozhoduje.

Zemřel Vladimír Hlavenka

Ve věku nedožitých 75 let zemřel Vladimír Hlavenka, strojvedoucí z naší Staroměstské lokálky. Čest jeho památce.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Hlavenka.png)Hlavenka.png[ ]255 Kb

Pára pod Sněžníkem 2020

Také letošní léto se neobejde bez parních vlaků Pardubického kraje, vypravovaných z České Třebové do Hanušovic. Zde najdete podrobnosti a jízdní řád:

https://www.pardubickykraj.cz/historicke-vlaky

Zemřel Miroslav Kozmín

Přinášíme vám smutnou zprávu. Ve věku 76 let zamřel 3. února náš člen pan Miroslav Kozmín. Čest jeho památce a upřímnou soustrast rodině.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Miroslav Kozmín.jpg)Miroslav Kozmín.jpg[ ]345 Kb

Letní páry do Hanušovic pod hlavičkou Leo Expresu

V odkazu "Z tisku" najdete nejnovější informace o letních jízdách parních vlaků do Hanušovic, na objednávku Pardubického raje, z odborného serveru zdopravy.cz

PF 2023

Do nového roku přejeme všem našim členům, příznivcům i prostým fandům železnice vše dobré a plno chuti do života!

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (pf 2023.jpg)pf 2023.jpg[ ]1587 Kb

Pardubický kraj hrozí Leo Expressu výpovědí

Velkou nespokojenost s poskytovanými službami Leo Expressu vyjádřil hejtman Netolický, kraj proto v tvrdých jednáních dal firmě ultimátum do 17. ledna, dokdy musí nový soukromý dopravce na našich tratích odstranit zjištěné nedostatky. Více najdete v tomto článku Orlického deníku:

https://zdopravy.cz/pardubicky-kraj-hrozi-vypovedi-smlouvy-leo-express-39917/

Moravská pohraniční slaví 10 let

Členové klubu Moravská pohraniční si v listopadu 2022 připomenou desáté výročí svého založení, a to na svém setkání 25. 11. od 14:00 hod. v Pivovarské restauraci v Hanušovicích. Činnost klubu zhodnotí mimo jiné i vydaná tisková zpráva.

Pozor vlak a oslavy 120 let Štítecké lokálky

Internetový magazín Pozor vlak se ve svém 82. díle věnuje také oslavám 120 let tratě Dolní Lipka - Štíty. Reportáž najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=mwqDjWCo020

Muzeum v Dolní Lipce má projektanta

Mladá fronta DNES přinesla 5. 9. informaci o chystaném projektu železničního muzea v Dolní Lipce, připravovaného Pardubickým krajem ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku. Více v odkazu Z TISKU.

PF 2020

Všem svým příznivcům, přátelům a kolegům děkujeme za spolupráci v uplynulém roce, přejeme klidné prožití svátků vánočních a do nového roku plno chuti do života a pevné zdraví. Vaše Moravská pohraniční

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (PF 2020.jpg)PF 2020.jpg[ ]109 Kb

Cestování časem nesmrtelnou párou

To je podtitul letošních prázdninových jízd parních vlaků, které známe pod názvem Králický Sněžník. Na níže uvedené webové stránce naleznete nejnovější verzi jízdního řádu.

https://vlaky.pardubickykraj.cz

Betlémské světlo

Skauti z Brna Maloměřic přivezli v soboti 21. 12. 2019 poselství Vánoc - Betlémské světlo, které prozáří nejednu domácnost v našem kraji.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Skauti.jpg)Skauti.jpg[ ]89 Kb

Rušení spojů na Staroměstské

Olomoucký kraj se chystá na podzim k razantním škrtům v železniční dopravě. Více najdete v odkazu Z TISKU v článku serveru Zdopravy.cz: "Olomoucký kraj začíná škrtat ve vlakovém jízdním řádu. Od prosice zruší 36 spojů"

Dokument Vojtěcha Vorla ke 120 letům Štítecké lokálky

Pan Vojtěch Vorel umístil na kanál youtube.com svůj dokumentární snímek, který se vrací k jízdě parního vlaku, vypraveného u příležitosti 120 let tratě Dolní Lipka - Štíty. Naleznete jej na této adrese: https://www.youtube.com/watch?v=hbbmgnjPSAg

Vlaky s kaolinem z Vidnavy přinesou další využití naší trati

V současné době se jedná o obnovení těžby kaolinu u Vidnavy, což by podle plánů představovalo vypravení dvou nákladních vlaků denně. Využit by byl i traťový úsek Hanušovice - Lichkov. Více podrobností přinesl v Šumperském deníku článek Petra Krňávka, který najdete v příloze aktuality.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Kaolin_1.pdf)Kaolin_1.pdf[ ]291 Kb
Stáhnout tento soubor (Kaolin_2.pdf)Kaolin_2.pdf[ ]156 Kb

Štítecká na PC simulátoru

Máte rádi svět počítačových her? Anebo se jako strojvedoucí chcete znovu projet například po Štítecké lokálce? I takhle dnes vypadají počítačové simulátory: https://www.youtube.com/watch?v=pds_vulEhks

Železniční muzeum v Dolní Lipce

V odkazu Z TISKU najdete v příspěvku s názvem "Národní technické muzeum by mohlo své exponáty vystavovat v Pardubickém kraji" nejnovější informace o chystaném železničním muzeu v Dolní Lipce.

Oslavy Štítecké lokálky v tisku

V odkazu Z tisku najdete čerstvé příspěvky, vracející se k oslavám 120 let trati Dolní Lipka - Štíty.

Zemřel Vlastimil Heckel

Dne 11. 1. 2022 nás navždy opustil ve věku 72 let bývalý kolega, strojvedoucí ve výslužbě, pan Vlastimil Heckel, přezdívaný "MINISTR". Jeho rodištěm byl Gottwaldov (dnes Zlín), kam se celý život vracel na milovanou chatu se zahradou. Po vyučení na SOU v Šumperku odešel do Prahy, kde pracoval jako topič parních lokomotiv, aby se zanedlouho vrátil zpět. Nastoupil do hanušovického depa, kde pracoval ve funkci topiče. Zanedlouho mu okolnosti umožnily přestup do Šumperka, odkud v roce 1969 narukoval na půl roku k železničnímu vojsku v Bohumíně. Tam si splnil svůj velký sen a přání složením potřebných zkoušek na strojvedoucího parních lokomotiv. Po ukončení základní vojenské služby se vrátil zpět do Šumperka, již jako právoplatný strojvedoucí parních lokomotiv. S ohledem na vývoj modernějších hnacích vozidel, začal pracovat jako strojvedoucí motorových lokomotiv a vozů. V roce 2012, odchodem na zasloužený odpočinek, ukončil svou profesní dráhu strojvůdce. Vzpomeňte na něj s námi.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Heckel Vlastimil 49 (+73).jpg)Heckel Vlastimil 49 (+73).jpg[ ]107 Kb

Staroměstský Mikuláš 2019

V sobotu 30. listopadu zavítal do Starého Města pod Sněžníkem nejen Mikuláš s čerty, ale i pan přednosta, děti, maminky a tatínkové, jak je vidět ze společné fotografie. Více o velmi zdařilém setkání si přečtete v článku Petra Krňávka v odkazu Z TISKU.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Mikuláš2019.jpg)Mikuláš2019.jpg[ ]157 Kb

PF 2022

Všem našim členům, příznivcům, kamarádům přejeme hezké svátky a do nového roku plno elánu, hodně štěstí a hlavně pevné zdraví.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Vánoční přání MP 2021.jpg)Vánoční přání MP 2021.jpg[ ]267 Kb

Oslavili jsme 120 let Štítecké lokálky

V sobotu 7. prosince 2019 jsme spolu s Letohradským železničním klubem oslavili 120 let od uvedení tratě Dolní Lipka - Štíty do provozu, a to jízdou historického vlaku z Letohradu do Štítů. Na nádraží ve Štítech přišlo až neuvěřitelné množství lidí. S tratí se loučili i železničáři Českých drah, jejichž vlaky na lokálku vyjedou 14. 12. 2019 naposledy. Odjezd páry ze Štítů doprovodil i ohňostroj. Sbohem a děkujeme! Pro zájemce vydal LŽK dopisnici, sérii pohlednic a také nezbytný almanach. K dostání jsou u pana Jiřího Adolfa - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Stity_1.jpg)Stity_1.jpg[ ]62 Kb
Stáhnout tento soubor (Stity_2.JPG)Stity_2.JPG[ ]119 Kb

V říjnu se sešli členové klubu v Hanušovicích

Dne 13. října 2021 se sešli členové klubu na pravidelném setkání po covidové pauze. Viz odkaz PRO TISK.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (_DSC1187_00001.jpg)_DSC1187_00001.jpg[ ]289 Kb

Setkání klubu Moravská pohraniční

Znovu po roce srdečně zveme všechny členy našeho klubu na výroční setkání do pivovarské restaurace v Hanušovicích, které se bude konat ve čtvrtek 21. listopadu 2019 od 14:30 hod. Mimo jiné se budeme věnovat zajištění oslav Štítecké lokálky ve Štítech. Srdečně zvou zakladatelé klubu.

Ještě ke strženému mostu v Červeném Potoku

S velikou omluvou za mylnou informaci zveřejňujeme dopis starosty města Králíky, který v něm upřesnil vztah bývalého kamenného mostu v Červeném Potoku k majetku města. Skutečným vlastníkem zůstala Správa a údržba silnic, za níž demolice jde.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Červenopotocký most.pdf)Červenopotocký most.pdf[ ]346 Kb

Oslavy 120 let štítecké lokálky

České dráhy, a. s., Letohradský železniční klub, z. s., a náš klub Moravská pohraniční spolupořádají oslavy 120 let trati Dolní Lipka - Štíty. Do Štítů přijede 7. prosince 2019 historický vlak vedený Velkým bejčkem, s třemi "Rybáky" a zeleným bufetovým vozem. Náš klub zajišťuje program ve Štítech, kde se vlak zdrží hodinu. Více na přiloženém plakátě. Prosíme o jeho šíření a další propagaci.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (20191106_160856.jpg)20191106_160856.jpg[ ]471 Kb

Náklady na provoz našich tratí

Správa železnic zveřejnila náklady na zajištění provozuschopnosti nejen našich tratí, a to v letech 2017-2020. 23 km dlouhý úsek Lichkov - Dolní Lipka - Štíty si vyžádal 8 286 000 Kč, 20 km úsek Hanušovice - Dolní Lipka 10 568 000 Kč a staroměstská lokálka celkem 16 797 000 Kč.

Smluvní podmínky Leo Expressu

Od nového GVD, po dobu minimálně 10 let bude na našich tratích zajišťovat provoz soukromý dopravce Leo Express. V příloze této aktuali´ty můžete nahlédnout do jeho smluvních přepravních podmínek.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Vlakove_SPP_Leo_Express.pdf)Vlakove_SPP_Leo_Express.pdf[ ]276 Kb

Poděkování za kalendáříky na rok 2022

Také v letošním roce vydává náš klub kartičkové plánovací kalendáříky. Objeví se na nich fotografie historických lokomotiv Františka Pecha a logo Moravské pohraniční. Zvláštní poděkování patří i Vítkovi Stanovskému, který vydání kalendáříků inicioval.

Odešel nám Standa Skála

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v neděli 28. dubna 2019 pan Stanislav Skála, strojvedoucí PLD Šumperk, a to ve věku nedožitých 54 let. Poslední rozloučení se koná 2. května ve 12.00 hod. v obřadní síni šumperského krematoria. Čest jeho památce.

Červenopotocký kamenný most šel k zemi

Kamenný most v Červém Potoku nechalo v rámci probíhající výluky na trati Hanušovice - Červený Potok strhnout město Králíky jako jeho vlastník. Důvod je zcela stejný jako před téměř dvaceti lety - údajná elektrifikace trati. Přitom se veřejně píše a mluví jen o záměru elektrifikovat úsek Lichko - Štíty (více v odkazu Z TISKU. Stav z 15. září 2021 zachytil fotograf Jaroslav Kosek.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Most_CP_01.JPG)Most_CP_01.JPG[ ]148 Kb
Stáhnout tento soubor (Most_CP_02.JPG)Most_CP_02.JPG[ ]143 Kb
Stáhnout tento soubor (Most_CP_03.JPG)Most_CP_03.JPG[ ]377 Kb

Zemřel Pavel Kylar

25. dubna 2019, ve věku 67 let, zemřel bývalý signalista ŽST Dolní Lipka pan Pavel Kylar. Poslední rozloučení se koná 3. 5. od 15.30 hod. v kostele sv. Mikuláše v Nekoři. Čest jeho památce.

Jízdní řád letošních Sněžníků

Také letos se na trať do Hanušovic a zpět vydají historické vlaky známé jako Králický Sněžník, provozované Muzeem starých strojů v Žamberku pod patronací Pardubického kraje. Jízdní řád najdete v příloze.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Jizdni_rad_2021 (5).pdf)Jizdni_rad_2021 (5).pdf[ ]443 Kb

O smlouvě kraje s Leo Expressem

Některé detaily o uzavřené smlouvě Leo Expressu s Pardubickým krajem zveřejnil server zdopravy.cz. Článek najdete pod titlkem "Leo Express má platit i za zpoždění, za která nemůže. I za vulgární mluvu" v odkazu Z TISKU.

Chystá se zrušení Hanušovic zastávky?

Hanušovice zastávka je zřejmě trnem v oku tvůrcům jízdních řádů. Vlak zde zastavuje už dnes pouze na znamení a opravdu minimálně, ale stále to je hlavní možnost dopravního spojení pro obyvatele, turisty a dnešní i budoucí zaměstnance blízkého kamenolomu. Jak jinak si vysvětlit návrh jízdního řádu, kde má zastávka proškrtnuté časové údaje? Má jít o nějakouc časovou úsporu? Půlminuty? V kraji, kde se nespěchá? Dotčení cestující s nadějí věří, že se o další existenci zastávky zasadí město Hanušovice. Návrh jízdního řádu najdete zde:

https://www.idsok.cz/navrhy-pripominkovani-jizdnich-radu/20210614-zeleznicni-jizdni-rady-2021-2022/

Výroční aršík známek

Výroční aršík poštovních známek k letošním 120 letům trati Dolní Lipka - Štíty vydal hanušovický fotograf a člen klubu Moravská pohraniční František Pecho. Autorem grafického návrhu je Vít Stanovský. Bohužel všech deset kusů je beznadějně rozebráno.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Arsik_120_let_Stity.jpg)Arsik_120_let_Stity.jpg[ ]329 Kb

ŽST Dolní Lipka po výluce

30. dubna skončila rozsáhlá výluka stanice v Dolní Lipce, po níž nejen zmizely dvě kusé koleje a dvě výhybky, ale změnily se například i užitečné délky kolejí, jak je patrné z přiloženého plánku stanice.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Plan stanice DL-2021.jpg)Plan stanice DL-2021.jpg[ ]132 Kb

Leo Express na netu

Od nového GVD budou tratě Ústí nad Orlicí - Mlýnický Dvůr a Dolní Lipka - Hanušovice, na objednávku Pardubického kraje, obsluhovat osobní vlaky firmy Leo Expres. Vše podstatné o současnosti, vozovém parku, plánech a návrzích jízdních řádů pro roky 2019-2020 najdete na adrese: https://www.leoexpress.com/cs/provoz-orlicko

V odkaze z tisku najdete také dva články o Leo Expressu ze stránek zdopravy.cz

Hanušovický zpravodaj o bývalém depu

Hanušovický zpravodaj přinesl ve svém dubnovém čísle zajímavý článek o historii lokomotivního depa v Hanušovicích a plánech na jeho revitalizaci. Viz příloha.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Hanusovicky_zpravodaj_21_04.pdf)Hanusovicky_zpravodaj_21_04.pdf[ ]4333 Kb

Historie tratě Hanušovice - Głuchołazy

V odkazu HISTORIE/Historie tratě najdete stať Petra Holínky, věnovanou historii trati, která na někdejší Moravskou pohraniční navazuje v Hanušovicích a svůj cíl má v polských Głuchołazech. Článek vycházel na pokračování v Hanušovických novinách.