Setkání klubu Moravská pohraniční

Znovu po roce srdečně zveme všechny členy našeho klubu na výroční setkání do pivovarské restaurace v Hanušovicích, které se bude konat ve čtvrtek 21. listopadu 2019 od 14:30 hod. Mimo jiné se budeme věnovat zajištění oslav Štítecké lokálky ve Štítech. Srdečně zvou zakladatelé klubu.

Oslavy 120 let štítecké lokálky

České dráhy, a. s., Letohradský železniční klub, z. s., a náš klub Moravská pohraniční spolupořádají oslavy 120 let trati Dolní Lipka - Štíty. Do Štítů přijede 7. prosince 2019 historický vlak vedený Velkým bejčkem, s třemi "Rybáky" a zeleným bufetovým vozem. Náš klub zajišťuje program ve Štítech, kde se vlak zdrží hodinu. Více na přiloženém plakátě. Prosíme o jeho šíření a další propagaci.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (20191106_160856.jpg)20191106_160856.jpg[ ]471 Kb

Sešel se klub Moravská pohraniční

Na své prvidelné setkání se sjeli členové klubu do Hanušovic v pondělí 4. 12. 2017. Více v tiskové zprávě. Fotografie Františka Pecha z jednání najdete v odkazu Fotografie/Lidé.

Smluvní podmínky Leo Expressu

Od nového GVD, po dobu minimálně 10 let bude na našich tratích zajišťovat provoz soukromý dopravce Leo Express. V příloze této aktuali´ty můžete nahlédnout do jeho smluvních přepravních podmínek.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Vlakove_SPP_Leo_Express.pdf)Vlakove_SPP_Leo_Express.pdf[ ]276 Kb

Mikuláš přijel plnou parou

Fotografie Ondry Chmelíka z letošního Mikulášského vlaku v Dolní Lipce najdete v odkazu FOTOGRAFIE/Současnost.

Odešel nám Standa Skála

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v neděli 28. dubna 2019 pan Stanislav Skála, strojvedoucí PLD Šumperk, a to ve věku nedožitých 54 let. Poslední rozloučení se koná 2. května ve 12.00 hod. v obřadní síni šumperského krematoria. Čest jeho památce.

Staroměstský Mikuláš 2017

V odkazu STAROMĚSTSKÁ/Fotografie najdete novou fotogalerii Zdeňka Gáby včetně doprovodného textu Tomáše Johna z této zajímavé a vydařené mikulášské akce pro děti.

Zemřel Pavel Kylar

25. dubna 2019, ve věku 67 let, zemřel bývalý signalista ŽST Dolní Lipka pan Pavel Kylar. Poslední rozloučení se koná 3. 5. od 15.30 hod. v kostele sv. Mikuláše v Nekoři. Čest jeho památce.

Mikuláš pojede 2. 12. 2017

Tradiční akce "Mikulášská jízda, aneb plnou parou přijíždí Mikuláš!" se letos z Letohradu do Dolní Lipky pojede 2. 12. 2017. Více informací včetně jízdního řádu najdete na tomto odkazu:

http://www.mikulas.letohrad.cz/#podminky

O smlouvě kraje s Leo Expressem

Některé detaily o uzavřené smlouvě Leo Expressu s Pardubickým krajem zveřejnil server zdopravy.cz. Článek najdete pod titlkem "Leo Express má platit i za zpoždění, za která nemůže. I za vulgární mluvu" v odkazu Z TISKU.

Nástěnný kalendář obce Malá Morava

Obec Malá Morava nabízí za 120 Kč k prodeji nástěnný kalendáč na rok 2018 s dobovými snímky z vesnic, které spravuje. Najdete mezi nimi i obrázky železničních zákoutí. Velmi vzácný je i tento obrázek někdejší zastávky Vlaské. Fotografie pocházejí z archivu Tomáše Petruně, kalendář vydal Vladimír Sohr - HELMA, Šumperk.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Blaske.jpg)Blaske.jpg[ ]326 Kb

Výroční aršík známek

Výroční aršík poštovních známek k letošním 120 letům trati Dolní Lipka - Štíty vydal hanušovický fotograf a člen klubu Moravská pohraniční František Pecho. Autorem grafického návrhu je Vít Stanovský. Bohužel všech deset kusů je beznadějně rozebráno.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Arsik_120_let_Stity.jpg)Arsik_120_let_Stity.jpg[ ]329 Kb

Sněžnický vlak 2017 ve fotogalerii

V odkaze FOTOGRAFIE/Současnost najdete nové společné fotoalbum Františka Pecha a Jaroslava Valeše, věnované letošním jízdám historických vlaků Králický Sněžník a album Františka Pecha, dokumentující letní výlet dvou M131 na naší trati z Dolní Lipky do Hanušovic.

Leo Express na netu

Od nového GVD budou tratě Ústí nad Orlicí - Mlýnický Dvůr a Dolní Lipka - Hanušovice, na objednávku Pardubického kraje, obsluhovat osobní vlaky firmy Leo Expres. Vše podstatné o současnosti, vozovém parku, plánech a návrzích jízdních řádů pro roky 2019-2020 najdete na adrese: https://www.leoexpress.com/cs/provoz-orlicko

V odkaze z tisku najdete také dva články o Leo Expressu ze stránek zdopravy.cz

Výstava Království mašinek skončila

Dne 10. září 2017 byla zakončena výstava s názvem Království mašinek ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, na níž vystavoval také člen Moravské pohraniční - hanušovický fotograf František Pecho. Podle kurátorky výstavy paní Dagmar Tempírové výstava přivítala 7 697 navštěvníků.

Historie tratě Hanušovice - Głuchołazy

V odkazu HISTORIE/Historie tratě najdete stať Petra Holínky, věnovanou historii trati, která na někdejší Moravskou pohraniční navazuje v Hanušovicích a svůj cíl má v polských Głuchołazech. Článek vycházel na pokračování v Hanušovických novinách.

Fotogalerie Františka Pecha

Do fotodokumentací byly vloženy snímky hanušovického fotografa a našeho člena Františka Pecha, zachycující vlaky na štítecké lokálkce a na tratích bývalé Moravské pohraniční dráhy. Připravujeme také jeho galerii obrázků z letošních jízd historických vlaků Králický Sněžník.

Zástupci MP na výroční schůzi Letohradského železničního klubu

V sobotu 9. 2. 20019 se zúčastnili spoluzakladatelé klubu - Ondra Chmelík a Arnošt Juránek - výroční schůze Letohradského železničního klubu. V rámci diskuze představili přítomným cíle našeho klubu. Bylo dohodnuto ustavení společné skupiny pro organizaci a koordinaci oslav 120 let trati Dolní Lipka - Štíty.

Fotografická pozvánka a Sněžnický vlak

V odkazu FOTOGRAFIE najdete fotografickou pozvánku do Království mašinek, která potrvá do 10. 9. 2017 ve Vlastivědném muzeu v Šumperku a první snímky parních vlaků Králický Sněžník od pánů Pecha a Valeše.

Zemřel vlakvedoucí pan Jan Janků

V pátek 1. února 2019 jsme se naposledy rozloučili s panem Janem Janků (97 let), vlakvedoucím ČSD ve výslužbě, pamětníkem návštěvy prezidenta Edvarda Beneše v Hanušovicích v roce 1938.

Do Hanušovic pojede Bulík

V sobotu 1. července 2017, v rámci historických vlaků, vypravovaných Pardubickým krajem z České Třebové přes Letohrad do Hanušovic, bude parní vlak mimořádně veden hradeckým Bulíkem, lokomotivou číslo 464.008

Leo Express se prezentoval v Lichkově

Na svou prezentaci přijel soukromý dopravce Leo Express v sobotu 5. 1. 2019 do Letohradu, Jablonného nad Orlicí a Lichkova, a to s vlakovou soupravou, s kterou hodlá již od příštího grafikonu jezdit z Pardubic do polské Wrocławi. Hodinový pobyt v Lichkově byl příležitostí k neformálnímu setkání, mimo jiných, s hejtmanem Pardubického kraje JUDr. Martinem Netolickým, Ph. D, představiteli dopravce Peterem Köhlerem a Jindřichem Škripkem, starostou Králík Ing. Václavem Kubínem, místostarostou Antonínem Vyšohlídem a starostou Lichkova Mgr. Romanem Richtrem. Připomeňme si, že Leo Express nahradí České dráhy a. s. také na trati z Ústí nad Orlicí do Mlýnického Dvora a zatím pouze o víkendech i na trati Dolní Lipka - Hanušovice.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Leo_1.jpg)Leo_1.jpg[ ]89 Kb

První sněžnický vlak přiveze olomoucká Rosnička

Milým překvapením je, že oproti prvotnímu rozpisu přiveze první letošní vlak Králický Sněžník, v sobotu 17. června 2017, do Hanušovic olomoucká Rosnička, parní lokomotiva řady 464.202

20. listopadu zemřel Jaroslav Březina

Jardu jsem poprvé potkal před deseti roky jako čerstvý zácvikant na řadě 799. Tou dobou nic nenasvědčovalo tomu, že bychom mohli být kamarádi, ale jen kolegové, kteří se budou míjet při předávání hnacího vozidla. Jenže osud tomu chtěl naštěstí jinak a v Hanušovicích už jsme si tykali.
Jarda byl milovník všeho, co jezdilo po kolejích. Logo Tatry ho provázelo celým životem a technické věci měl jednoduše v malíčku, což jsem mu upřímně záviděl. Byl to rovnej chlap s obrovským železničářským srdcem, který se dokázal zasmát i mému humoru.
Když jsem ho naposledy prosil, jestli by se s námi šel vyfotit na společnou fotku, odpověděl, že nemá tou dobou vycházky, ale zkusí se domluvit s doktorkou. Moc jsem tomu nevěřil. Kdo by přišel po operaci kvůli bláznivému nápadu jednoho fíry. A vidíte, on přišel.
Pokud existuje někde železniční nebe, tak by tam Jarda měl dělat vedoucího instruktora a jestli se zeptáte na Jardovu osudovou ženu, je to Svatka.
Děkuji, Jardo, že jsem Tě poznal, budeš nám všem chybět. Tom

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Březina.jpg)Březina.jpg[ ]50 Kb

Muzeum Moravské pohraniční a Slezského Semmeringu

Ve čtvrtek 8. 6. 2017 se v Hanušovicích konalo jednání zástupců SŽDC, s. o., Správy osobních nádraží Olomouc a klubu Moravská pohraniční o využití prostor staniční budovy v Hanušovicích k účelu vybudování muzejní expozice pro veřejnost, věnované Moravské pohraniční dráze, tzv. Slezskému Semmeringu a štítecké a staroměstské lokálce. V rámci celkové rekonstrukce hanušovického nádraží by vše mohlo být realizováno již v roce 2020. Členové klubu budou informováni zvláštní zprávou.

Setkání Moravské pohraniční 2018

Ve čtvrtek 25. 10. 2018 se na klubovém setkání sešli členové Moravské pohraniční v pivovarské restauraci v Hanušovicích. Bližší informace najdete v tiskové zprávě v odkaze PRO TISK.

Železniční trať do Dolní Moravy?

V posledních odkazech Z TISKU najdete nejen zmínku o fotografování hanušovických strojvedoucích, ale také stať o záměru politiků vystavět novou železniční trať do horského střediska Dolní Morava.

Slezský Semmering slaví

Dne 15. září 2018 proběhnou oslavy významného výročí trati Hanušovice - Mikulovice. Více podrobností najdete na přiloženém plakátu.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Hanusovice_Mikulovice.JPG)Hanusovice_Mikulovice.JPG[ ]1100 Kb

Království mašinek

Okresní vlastivědné muzeum v Šumperku otevírá 8. června výstavu nejen pro děti s názvem Království mašinek. Vystaveny zde budou také snímky hanušovického fotografa a člena Moravské pohraniční pana Františka Pecha. Výstava potrvá do 10. září. Plakát najdete v příloze aktuality.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (článek - ČD.doc)článek - ČD.doc[ ]28 Kb
Stáhnout tento soubor (Království mašinek.JPG)Království mašinek.JPG[ ]599 Kb

Hitlerův dvojník z Lichkova

Rozhlasová reportáž o dvojnících německého vůdce a jejich osudech je k poslechu zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/hitleruv-prizrak-pravda-o-fuhrerove-smrti-a-jeho-dvojnicich-i-o-tom-z-cech-7457264

Historické vlaky Králický Sněžník 2017

Také v letošním roce, a to o sobotách 17. 6.-30. 9. 2017, budou na trati Česká Třebová - Letohrad - Hanušovice vypraveny zvláštní historické vlaky. V příloze této aktuality najdete schválený jízdní řád (včetně vlaku pro akci Cihelna dne 19. 8.) spolu s rozpisem nasazení jednotlivých druhů vlaků.

Od 10. června 2018 se opět do Štítů nejezdí!

Změnou jízdního řádu, platnou od 10. června 2018, se opět zastaví doprava osobních vlaků až do Štítů. Doposud sem dojížděly tři páry vlaků denně, ale v takových časových polohách, že pro cestující, a to především pro ty, co pracují ve firmě pana Kleina, která má budovy hned vedle nádraží Štíty, byly naprosto neužitečné. Lidí vlaky proto jezdilo opravdu jen velmi málo a na zlepšení jízdního řádu, závislého na obratu motorových vozidel, se dál nijak nepracovalo. Ježdění do Štítů navíc zcela financoval Pardubický kraj, a tak se není co divit, že po nedohodě s Olomouckými partnery znovu uzavírá tuto pomyslnou vlakovou krajskou hranici. Jsme přesvědčeni, že lidí mířících do Štítů údolím Březné ze severu je stále mnoho, a proto se s novým stavem, totálním zastavením provozu osobních vlaků v úseku Mlýnický Dvůr - Štíty, nehodlá klub Moravská pohraniční smířit.

Jízda Věžáku na Slavnostech v Šumperku

Báječnou příležitostí pro fandy železnice a fotografy jsou jízdy tzv. Věžáku s Hurvínkem na červnových Slavnostech města Šumperka (viz přiložený plakát).

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Slavnosti_Šumperk.jpg)Slavnosti_Šumperk.jpg[ ]726 Kb

Vizualizace nové podoby Hanušovic a další alba

Do našich fotografických galerií byly vloženy nejen obrázky vizualizace nové podoby nádražní budovy v Hanušovicích, ale také několik nových alb našeho fotografa Ondry Chmelíky.

Naši jubilanti

Dne 31. 3. 2017 oslavil půl století člen Moravské Pohraniční, dobrý kamarád, oblíbený strojvedoucí a také autor našeho loga, pan Petr Jordán . Na Apríla je narozen a své krásné 65. narozeniny tento rok oslavil bývalý, vždy dobře naladěný, strojvedoucí, turnusový důvěrník TS.831 a člen Moravské pohraniční pan Vladislav Severa. Oběma našim jubilantům přejeme vše nejlepší.

Zima 2017/18 na fotografiích Františka Pecha

V odkazu Fotografie/Současnost najdete nové snímky Františka Pecha z Dolní Lipky a Hanušovic, pořízené tuto zimu. Ke zveřejnění připravujeme další fotoalba z dílny Ondry Chmelíka a Luďka Hajzlera.

Vzpomínka na zaměstnance ve Starém Městě

Svůj seriál vzpomínek na kolegy železničáře po 40 letech služby v ŽST Hanušovice, věnuje emeritní výpravčí pan Petr Holínka tentokrát osazentstvu ve Starém Městě pod Sněžníkem. Najdete ji v odkazu HISTORIE/Lidé.

Velikonoce v papírně

V příloze najdete plakát s pozvánkou na akci na trati Šumperk - Velké Losiny, která se koná 31. března 2018.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Velikonoce v papirne 2018.JPG)Velikonoce v papirne 2018.JPG[ ]245 Kb

Bourání budovy odbočky Morava

Dne 12. prosice započala demolice odbočky Morava a přilehlého dřevěného přístřešku. Jedná se
o objekt, který dřívě sloužil jako pracoviště pro vyhýbkáře, kteří zde vykonávali službu. Tato budova
byla již dlouho opuštěna a postupem času se stala terčem vandalů. Její drážní éru ukončila demolice
a úprava terénu. 

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (DSC09870w.jpg)DSC09870w.jpg[ ]70 Kb
Stáhnout tento soubor (DSC09872w.jpg)DSC09872w.jpg[ ]85 Kb
Stáhnout tento soubor (DSC09879w.jpg)DSC09879w.jpg[ ]83 Kb
Stáhnout tento soubor (DSC09880w.jpg)DSC09880w.jpg[ ]89 Kb

Výlukové jízdní řády 2018

V příloze aktuality najdete výlukové jízdní řády, jimiž se bude řídit náhradní autobusová doprava na úsecích trati Šumperk - Hanušovice - Jeseník a Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem.

Výroční setkání Moravské pohraniční

V úterý 22. listopadu 2016 se sešli v Hanušovicích členové a příznivci klubu Moravská pohraniční, aby zhodnotili dosavadní rok a vytyčili si další cíle do roku příštího. Cílem klubu je nadále obnovit každodenní provoz na trati Hanušovice – Dolní Lipka pod vlajkou národního dopravce ČD. Šanci na obnovu rutinního provozu Moravská pohraniční spatřuje i díky areálu na Dolní Moravě a zdejší vyhledávané Stezce do oblak. Více ve zprávě pro tisk, kterou pro vás připravujeme.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (DSCN7571web.jpg)DSCN7571web.jpg[ ]74 Kb
Stáhnout tento soubor (DSCN7572web.jpg)DSCN7572web.jpg[ ]61 Kb

Deník o plánovaném muzeu MPD

Šumperský a jesenický deník zveřejnil v pátek 23. února 2018 článek Petra Krňávka o záměru zbudovat ve zrekonstruované budově hanušovického nádraží muzeum Moravské pohraniční dráhy (viz příloha).

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Nadrazi HN.JPG)Nadrazi HN.JPG[ ]112 Kb
Stáhnout tento soubor (Nadrazi ziska ztracenou podobu.pdf)Nadrazi ziska ztracenou podobu.pdf[ ]356 Kb

Mikulášská jízda 2016

V sobotu 3.12.2016 organizační tým Letohradského železničního klubu a České dráhy, a.s. - Regionální obchodní centrum Pardubice za nemalé finanční pomoci sponzorů pořádají již 28. ročník tradiční akce Mikulášská jízda, aneb plnou parou přijíždí Mikuláš, a to na trase Letohrad - Dolní Lipka a zpět. Více informací naleznete na odkaze uvedeném níže.

Přílohy:
Přístup k této URL (http://mikulas.letohrad.cz/#podminky)#podminky[ ]44 Kb

Pojedete-li do Starého Města...

... a budete-li mít trochu času navíc, máme pro vás námět na zajímavý výlet. Viz příloha aktuality.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Kasárna2.PNG)Kasárna2.PNG[ ]587 Kb

V prodeji pamětní jízdenka

Trať Hanušovice - Staré Město pod Sněžníkem oslavila v loňském roce 110. výročí od svého otevření. U této příležitosti byla vydána pamětní jízdenka (viz příloha), a to v omezeném nákladu 200 kusů. K mání je za 10 Kč/ks + 16 Kč obyčejné poštovné a balné na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (jízdenka12.jpg)jízdenka12.jpg[ ]22 Kb

Velký Hektor na stránkách MP

Nadšenci a členové našeho klubu se pustili v Šumperku do opravy lokomotivy T 458.1, zvané Velký Hektor. Tyto stroje se vyráběly v letech 1962-1972. Lokomotiva T 458.1091 (721 091-7) byla vyrobena v únoru 1963 a dodána tehdejším ČSD do depa Praha - Střed. Lokomotivy vyšly z lokomotiv ČME 2 dodávaných do SSSR, byla to vlastně lokomotiva T 435.0 (720) s pensylvánskými podvozky a větší palivovou nádrží. Byly těžší a výkonnější. Právě v roce 1962 byly lokomotivy uvolněny pro tuzemský trh a tím vznikla řada T 458.0 pro široký rozchod do Čierné nad Tisou a na normální rozchod T 458.1. Bylo jich vyrobeno 941 v různých verzích pro SSSR, NDR, Polsko, Albánii, Irák a Indii. Pro ČSD bylo vyrobeno 290 kusů. Výkon 552 KW, tažná síla 186 kN, max rychlost 80 km / h. Hmotnost 74 tun. Motor 6S310DR. Šumperský Velký Hektor bude mít na stránkách Moravské pohraniční vlastní odkaz pro aktuality a fotogalerii. Popřejme jen, aby se opravená lokomotiva brzy vydala na naše tratě pro radost vlastníků i milovníků železnice. V odkazu Z TISKU najdete reportáž Českého rozhlasu o projektu opravy Velkého Hektora.

Z výluk v roce 2016

Rok 2016 je bohatý na stavební činnost na našich tratích. Bezesporu tou největší akcí je přestavba ŽST Hanušovice, z níž najdete v odkazu FOTOGRAFIE/Současnost snímky Františka Pecha obsahující dnes už unikátní obrázky interiérů již neexistujících stavědel. Ve společném fotoalbu se Arnošt Juránek a Ondra Chmelík vrací k nepřetržité výluce v Dolní lipce ve dnech 26.-28. 7. 2016.

PF 2018

Všem našim členům, příznivcům klubu i přátelům přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí v osobním životě a úsměv na tváři každý den. Autorem snímků na našem PF 2018 je Tomáš John.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (pf 2018.jpg)pf 2018.jpg[ ]1206 Kb

Fotoaparátem Ondry Chmelíka

Na nových snímcích v našich fotogaleriích najdete nejnovější obrázky Ondry Chmelíka z demolice staniční budovy ve Starém Městě, z rekonstrukce Hanušovic a první jízdy historického vlaku ke Králickému Sněžníku.

Betlémské světlo v Hanušovicích

V neděli 18. prosince 2017 spěšným vlakem Národního dopravce číslo 1705, který je veden v relaci Zábřeh na Moravě (odjezd v 9:31) - Jeseník, rozváželi skauti Betlémské světlo. Okno vozu bylo zřetelně označeno logem Betlémského světla. Fotografie, které najdete v příloze, jsou pořízeny v ŽST Hanušovice, kde velmi milí a ochotní skauti předávají světlo příchozím lidem.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Betlem2017_01.jpg)Betlem2017_01.jpg[ ]63 Kb
Stáhnout tento soubor (Betlem2017_02.jpg)Betlem2017_02.jpg[ ]72 Kb

Obzor o rekonstrukci Hanušovic

Železničářský odborový časopis Obzor se v článku Miroslava Čáslavského věnoval probíhající rekonstrukci železniční stanice Hanušovice (viz příloha této aktuality).